Psalm 1 - nabożny a bezbożny

Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Psalm 1 - interpretacja - znaczenie - komentarz - wyjaśnienie

Dla lepszego przykładu zostały użyte dwa przekłady. Pierwsze wersety pochodzą z przekładu Biblii Warszawskiej, drugie z przekładu Biblii Tysiąclecia

(1) Szczęśliwy mąż, który nie idzie za radą bezbożnych Ani nie stoi na drodze grzeszników, Ani nie zasiada w gronie szyderców
(1) Szczęśliwy mąż, który nie idzie za radą występnych, nie wchodzi na drogę grzeszników i nie siada w kole szyderców,

Psalm pierwszy neguje dzisiejszy tryb życia tych, którzy zdecydowali się podążać drogą cwaniactwa i bezprawia. Ludziom często wydaje się, że ci co nie szanują innych oraz kradną dzięki czemu żyją w luksusie, mają łatwiejsze i lepsze życie. Zapominają jednak, że osobom takim o wiele trudniej będzie się nawrócić, żałować wyrządzonych grzechów co niechybnie doprowadzi do ich śmierci wiecznej. Podli bezbożnicy żyją w stresie, myślą o tym jak zdobyć więcej pieniędzy, kogo okraść i samemu nie zostać okradzionym, z pozoru fajne i lekkie życie nie jest takie szczęśliwe jakim się wydaje. Osoby które powierzają swoje życie Bogu najczęściej osiągają wewnętrzny spokój. Nie przejmują się tak bardzo problemami ziemskimi, są spokojniejsi bo mają świadomość że Pan jest obok a po śmierci dzięki Chrystusowi otrzymają życie wieczne.

(2) Lecz ma upodobanie w zakonie Pana I zakon jego rozważa dniem i nocą.
(2) lecz ma upodobanie w Prawie Pana, nad Jego Prawem rozmyśla dniem i nocą.

Prawdziwie szczęśliwy jest ten kto czyni dobro a odrzuca zło. Konsekwencją czytania Pisma Świętego jest wewnętrzna radość i spokój ducha. Trudno by było cały dzień oraz noc czytać Biblię, chodzić do pracy i mieć jednocześnie czas dla innych. Rozważanie dniem i nocą odnosi się nie tylko do czytania Biblii ale o stałym pamiętaniu o Bogu np. wykonując jakąś czynność, możemy w myślach poprosić Boga o pomoc a potem podziękować za jej udzielenie.

(3) Będzie on jak drzewo zasadzone nad strumieniami wód, Wydające swój owoc we właściwym czasie, Którego liść nie więdnie, A wszystko, co uczyni, powiedzie się.
(3) Jest on jak drzewo zasadzone nad płynącą wodą, które wydaje owoc w swoim czasie, a liście jego nie więdną: co uczyni, pomyślnie wypada.

Drzewo to chrześcijanin. Wodę w tym przypadku reprezentuje Duch Święty oraz wszystko to co uświęca danego człowieka. Wydawanie owoców we właściwym czasie to nasze osobiste świadectwo o Bogu, swoim życiem mamy przypominać dobrego chrześcijanina. Wydawaniem owoców jest nasza praca chrześcijańska np. pomaganie innym, głoszenie słowa bożego, nie wypieranie się swojej wiary, godne reprezentowanie wiary. Właściwy czas następuje wtedy gdy jesteśmy już gotowi do tego by pomagać innym zbliżyć się do Pana. Osoba która kieruje się w życiu miłością bożą, może być pewna tego, że jej życie duchowe będzie stale żywe i będzie w stanie pomagać innym.

Słowa "wszystko co uczyni powiedzie się" nie należy brać dosłownie bo gdyby tak było to Jezus nawróciłby całą Jerozolimę w jeden dzień a tak się przecież nie stało. Tekst ten nie odnosi się również do sfery materialnej choć i tutaj Bóg może błogosławić ale do sfery duchowej. Czasami wydaje nam się, że nasze starania o to by kogoś przybliżyć do Boga nie przynoszą efektu przez co się zniechęcamy. Nie warto się zniechęcać bo nawet najdrobniejsze zachowania mogą w dalekiej przyszłości spowodować, że ktoś dzięki twemu zachowaniu wejdzie na drogą bożą. Przykład: cwaniak chce ci wręczyć łapówkę w zamian za pozytywne załatwienie sprawy. Ty się nie zgadzasz mówiąc jednocześnie o tym, że wiara w Boga zabrania przyjmowania łapówek, skalałaby twoje sumienie a bez przyjmowania brudnych pieniędzy i tak jesteś szczęśliwy. Osoba ta, pomimo tego, że wyjdzie wnerwiona z pewnością zapamięta tą rozmowę. Nie wiesz jak dużo razy spotka ona w swoim życiu ludzi podobnych do ciebie, a jeśli się nawróci to twoje zachowanie z pewnością będzie tym które w jakimś stopniu wpłynęły na jej decyzję.

(4) Nie tak jest z bezbożnymi! Są oni bowiem jak plewa, Którą wiatr roznosi.
(4) Nie tak występni, nie tak: są oni jak plewa, którą wiatr rozmiata.

Osoby bezbożne są jak chwasty które prędzej czy później zostaną usunięte z życia ziemskiego oraz wiecznego. Życie bezbożników nie ma sensu, swoim zachowaniem zatruwają oni życie innym przyczyniając się do słabszego wzrostu duchowego pozostałych.

(5) Przeto nie ostoją się bezbożni na sądzie Ani grzesznicy w zgromadzeniu sprawiedliwych.
(5) Toteż występni nie ostoją się na sądzie ani grzesznicy - w zgromadzeniu sprawiedliwych,

Bezbożnicy mogą być pewni tego, że po śmierci po sądzie ostatecznym umrą śmiercią wieczną, na zawsze zostaną wymazani. Zgromadzenie sprawiedliwych to zgromadzenie ludzi zbawionych, aniołów, Boga Ojca, Jezusa Chrystusa oraz Ducha Świętego. Każdy bezbożnik będzie mógł bronić się przed zgromadzeniem ale nie będzie miał odwagi by stanąć i przemawiać na swoją korzyść. Wszyscy ci co wybierają życie ziemskie od wiecznego umrą na zawsze co jest zresztą zgodne z ich wolą i nikt nie powinien mieć pretensji o to, że utracą wieczność bo tak wybrali podczas życia ziemskiego.

(6) Gdyż Pan troszczy się o drogę sprawiedliwych, Droga zaś bezbożnych wiedzie do nikąd.
(6) bo Pan uznaje drogę sprawiedliwych, a droga występnych zaginie.

Bóg zawsze jest przy nas choć nie zawsze to dostrzegamy. Życie bezbożnych wiedzie tylko w jedną stronę: śmierci wiecznej.

 


zdj. https://pixabay.com/en/plant-green-nature-close-2400273/