Proroctwo o upadku Nof - Memfis i ostatnim faraonie Egiptu

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Proroctwo o upadku Nof - Memfis
i ostatnim faraonie Egiptu

Księga Jeremiasza 46.19

Biblia Warszawska: "Przygotuj sobie toboły na niewolę, tubylcza córko egipska, gdyż Nof będzie pustkowiem, spalone, bez mieszkańców!"

Biblia Tysiąclecia: "Przygotuj sobie tłumoki na wygnanie, mieszkanko - córo Egiptu! Nof bowiem zostanie obrócone w pustkowie, spalone i pozbawione mieszkańców."

Księga Ezechiela 30.13

Biblia Warszawska: "Tak mówi Wszechmocny Pan: Zniszczę bałwany i położę kres bożkom Nof, i książąt z ziemi egipskiej już nie będzie; i ześlę lęk na ziemię egipską."

Biblia Tysiąclecia: "Tak mówi Pan Bóg: Zniszczę bożki i położę kres bałwanom z Nof, i władcy w ziemi egipskiej nie będzie już odtąd. I ześlę trwogę na kraj egipski."

Biblia Gdańska: "Tak mówi panujący Pan: Wytracę też plugawe bałwany, i zniosę obraz z Nof, a książęcia ziemi Egipskiej więcej nie będzie, gdyż puszczę strach na ziemię Egipską"

Nof w Biblii to starożytne miasto Memfis będące niegdyś stolicą Egiptu a zarazem centrum religijnym kraju. Dziś pozostały tam ruiny oraz ciągnące się na 20 kilometrów cmentarzyska w tym około 20 piramid i mnóstwo grobowców co świadczy o jego wielkości i znaczeniu. Miasto to było potężne i w nim znajdowała się świątynia bożka Ptaha. Proroctwa o upadku tak znaczącego miasta były pisane wiele lat przed wydarzeniami, to tak jakby w 300 r.p.Ch. napisać że Rzym zostanie opuszczony a jego tereny pokryte trawą. Procy biblijni nie bali się wypowiadać proroctw wydających się na tamte czasy wręcz nierealnymi, wymaga to wiary w Boga, gdyż niespełnione proroctwa podważałyby wiarygodność Pisma Świętego. W tym przypadku nie ma również mglistego proroctwa typu Nostradamusa którymi ludzie tak się zachwycają a nie mają pojęcia że człowiek ten był pod wpływem demonów i wolą wierzyć jemu zamiast Stwórcy. W Biblii wskazano konkretne miasto będące stolicą Egiptu.

Pomimo tego że proroctwo o Memfis jest ciekawe to jeszcze ciekawsze wydaje się proroctwo drugie czyli: "i książąt z ziemi egipskiej już nie będzie". We wcześniejszych wersetach Księgi Ezechiela czytamy "Tak mówi Pan Bóg: Położę kres bogactwu Egiptu ręką Nabuchodonozora, króla babilońskiego." Z łatwością możemy więc proroctwo to wstawić w ramy czasowe.

W roku 567 p.Ch. Nabuchodonozor II zaatakował Egipt doprowadzając kraj do ruiny, wywieziono wówczas niezliczone ilości bogactw. Podupadły kraj zmagał się z wewnętrznymi problemami a faraonem był Ahmose II . W 526 r.p.Ch. umiera Ahmose II i na tron wyniesiony zostaje jego syn Psametych III. Tuż po śmierci Ahmose II Egipt zostaje zaatakowany przez Persję a faraon umiera w 525 r.p.Ch. i co jest najważniejsze jest ostatnim faraonem krwi egipskiej. Następnym faraonem na tronie jest Kambyzes II król Persji. Proroctwo biblijne o tym, że władcą Egiptu nie będzie osoba krwi egipskiej spełnia się w stu procentach.


zdj. https://www.flickr.com/photos/brunogirin/20151400