Exodus: Bogowie i królowie - różnice z Pismem Świętym

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Film "Exodus: Bogowie i królowie" pojawił się w kinach. Niestety ale reżyser Ridley Scott jak sam mówi nie wierzy w Boga, więc bardzo nonszalancko podszedł do wiarygodności przekazu, przez co film ten jest fałszywy i przedstawia Boga w sposób kłamliwy a i życie Mojżesza jest niepoprawnie odwzorowane. Zawszę będę zdania, że ateiści nie powinni nakręcać filmów na podstawie Pisma Świętego bo tylko robią krzywdę tym, którzy uwierzą że jest to prawdziwy obraz biblijny. Szczerze zachęcam by samemu przeczytać Pismo Święte i zweryfikować prawdę. Na zaledwie 14 stronach mieści się okres w którym czas biegnie od narodzin Mojżesza aż do przejścia Hebrajczyków przez morze. Teksty te zawarte są w Drugiej Księdze Mojżeszowej, od rozdziału 1 do rozdziału 14. Zachęcam również przed zapoznaniem się z poniższym tekstem do przeczytania artykułu o Mojżeszu i jego 3 etapach życia >> Trzy etapy życia Mojżesza, który pozwoli lepiej zrozumieć niezgodności w filmie.

Poniżej przedstawiam różnice (niezgodności) pomiędzy Pismem Świętym a filmem "Exodus: Bogowie i królowie". A oto i owe prawdy i fałsze:

Film: Bóg jako dziecko, brak w nim miłości.
Pismo Święte: Bóg nie został pokazany pod postacią, Mojżesz słyszał głos i widział palący się krzew. Przedstawienie w filmie Boga jako dziecko jest wstrętne i uderza w chrześcijaństwo. Nasuwa myśl jakoby dziecko prowadziło nas przez życie. W dodatku dziecko to jest nieco harde, nie widziałem w nim miłości bożej. Podsłuchiwanie rozmowy to absurd! Bóg przedstawiony jako dziecko inspirowany mógł być kultem maryjnym w którym Jezus jest małym bezbronnym dzieckiem a nie dorosłym mężczyzną w którym to kulcie ludzie z modlitwą idą do Maryi a pomijają Jezusa Chrystusa jako jedynego pośrednika między ludźmi a Bogiem Ojcem.

Film: Faraonem jest Ramzes i to on po śmierci ojca wygnał Mojżesza z kraju.
Pismo Święte: Faraon nie jest wymieniony z imienia. Nie wiemy dokładnie kto wtedy panował. Mojżesz uciekł z kraju gdy faraon jeszcze żył, a umarł dopiero podczas jego wygnania. Nie jest to jest istotne kto wtedy panował i akurat ta niezgodność nie ma znaczenia.

Film: Złote miecze u pasa.
Pismo Święte: Nie występują.

Film: Mojżesz był wychowywany razem z bratem i nie wiedział że jest Hebrajczykiem.
Pismo Święte: Nie ma mowy o żadnym bracie oraz o tym, że Mojżesz nie wiedział że jest Hebrajczykiem. Nie wiemy czy był tego świadomy od małego czy dowiedział w późniejszym okresie życia, faktem jest że był wychowywany przez rodzoną matkę a gdy podrósł został oddany córce faraona, która miała go za swojego syna. W filmie pokazano, że z tego powodu został wygnany, co jest nieprawdą.

Film: Mojżesz został wygnany gdy poznano jego pochodzenie.
Pismo Święte: Mojżesz sam uciekł gdy zabił kolejny raz Egipcjanina. Faraon dowiedział się o zabójstwie i chciał zabić Mojżesza, a ten wiedząc o tym uciekł na pustynię do Midianitów.

Film: Mojżesz po wygnaniu gdy wchodził na górę  po owce, został uderzony kamieniem w głowę i miał wizję w której widział boga-dziecko.
Pismo Święte: Mojżesz wszedł na górę a jego oczom ukazał się anioł Pański w płomieniu ognia wydobywającego się z krzewu. Bóg nakazał mu wtedy zdjąć sandały gdyż ziemia na której stał była z powodu obecności Boga świętą. Mojżesz był pełen świadomości, nie było żadnej lawiny oraz uderzenia w głowę.

Film: Sypora gotowa wyrzec się wiary byle tylko Mojżesz nie szedł do Egiptu.
Pismo Święte: Jetro czyli ojciec Sypory powiedział: Idź w pokoju! Sypora nie miała nic przeciwko wędrówce do Egiptu.

Film: Mojżesz przeprowadza partyzantkę i szkoli Hebrajczyków.
Pismo Święte: Bzdura! Bóg 40 lat kształtował charakter Mojżesza by ten uznał, że tylko Bóg może uwolnić naród wybrany. Więcej o tym w temacie Trzy etapy życia Mojżesza. Nie było żadnego ruchu oporu, łuków, podpaleń czy niezgadzania się z Bogiem. W trzecim etapie życia Mojżesz nie polegał już na własnych siłach ale tylko i wyłącznie na Stwórcy, nie mógł więc wtedy tworzyć hebrajskich sił wojskowych, one niejako było tworzone dopiero na polecenie Boga podczas 40 letniej wędrówki po pustyni.

Film: Mojżesz unikał faraona, zakradał się by z nim rozmawiać.
Pismo Święte: Mojżesz razem z Aaronem jawnie stawał przed faraonem w obecności jego czarowników. Był nawet pokaz siły, gdy laska Aarona zamieniła się w węzą i zjadła laski- węże czarowników faraona.

Film: Faraon codziennie zabijał rodzinę hebrajską w celu wydania Mojżesza. Hebrajczycy byli wierni i nie wydali przywódcy.
Pismo Święte: Tak jak powyżej, Mojżesz się nie ukrywał, stawał przed faraonem zapowiadając plagi a w Biblii nie ma mowy o takiej represji ze strony władcy. Ponadto Hebrajczycy po tym jak faraon dołożył im pracy, zaczęli szemrać przeciwko Mojżeszowi.

Film: Faraon kazał zabić Mojżesza przed pierwszą plagą.
Pismo Święte: Faraon dopiero przed 10 plagą powiedział by Mojżesz więcej się przed nim nie pokazywał bo zginie. Wcześniej nie był ścigany (nie wliczając jego wcześniejszej ucieczki z Egiptu).

Film: Pierwszą plagę spowodowały krwiożercze krokodyle.
Pismo Święte: Pierwsza plaga powstała przez włożenie laski do rzeki Nil na oczach faraona przez Mojżesza. Czarownicy egipscy również zamienili wodę w krew. Również drugą plagę tj. żab potrafili sprowadzić czarownicy. Dopiero trzecia plaga komarów (oraz następne) nie została przez skopiowana i uznali wtedy, że jest w tym palec Boży.

Film: Plagi były wytłumaczalne, jakoby wszystko było zbiegiem okoliczności.
Pismo Święte: Plagi były uznawane przez Egipcjan jako siła Boga Hebrajczyków. Nikt nie tłumaczył tego w sposób durno naukowy. Plagi reprezentowały również  atak na bóstwa egipskie. Egipcjanie mieli wielu bogów a ci nie potrafili się uchronić przed Bogiem Hebrajczyków np: Happy (Hapi) bóg Nilu, Heket z głową żaby, Hathor jako bogini krowa, Apis jako bóg byk, Reszep bóg błyskawic, Mina bóg urodzaju, Ra bóg słońca itd.

Film: Pokazane było jakoby plagi dotykała również Izraelitów.
Pismo Święte: Plagi przeznaczone były dla Egipcjan i Izraelici byli przed nimi chronieni.

Film: Przed 10 plagą Mojżesz kłóci się z Bogiem, pokazany został jako ten miłościwy a Bóg jako mściwy.
Pismo Święte: Mojżesz nie podważał słowa bożego, nie krzyczał na Boga, nie było durnej przemowy: "nie ukorzę się przed tobą". Więcej na ten temat w artykule: Trzy etapy życia Mojżesza. Wyjaśnienie dlaczego Bóg zesłał 10 plagę znajdziesz po części w tematach: Psalm 137 - Błogosławiony kto pochwyci i roztrzaska niemowlęta twoje o skałę oraz Dlaczego małe dzieci umierają ?.

Film: Podczas przejścia przez morze, woda się zatrzymała a Mojżesz rozmawiał z faraonem, który przeżył.
Pismo Święte: Izraelici szli suchym gruntem a po obu stronach mieli mur wody. Wojsko faraona wraz z nim zginęło. Nie było żadnej rozmowy ani potyczki podczas przeprawy przez morze. 

Film: Tablice kamienne wyryte przez Mojżesza.
Pismo Święte: Tablice kamienne czyli 10 przykazań bożych (dekalog) zostało napisane na kamieniu przez samego Boga (2 Mojż. 32.16). Jest to ważne, gdyż wskazuje na to, że: przykazania dał Bóg więc są niezmienne, zostały wyryte przez Niego na stałe jako symbol stałości, tak by nikt z nich nic nie odejmował ani nie dodawał. Więcej na ten temat w artykułach: 10 przykazań Bożych oraz Drugie przykazanie / jedenaste przykazanie.

Film: Na końcu filmu Mojżesz siedzi obok Skrzyni Świadectwa a ludzie idą obok, dotykają wóz a ów wóz ciągną konie.
Pismo Święte: Skrzynia Świadectwa była święta i nie można jej było ot tak sobie dotykać a wóz nie był ciągnięty przez konie.

 

Film należy traktować jako niebiblijne odtworzenie wydarzeń z ateistyczną wizją reżysera/scenarzysty na temat Boga. Na wstępie brak jest zdania w którym twórca filmu informuje, że wydarzenia zawarte w filmie są bardzo luźną rekonstrukcją zapisu Księgi Mojżeszowej i nie należy ich traktować go jako prawdziwego odwzorowania obrazu. W tym samym okresie w kinach grają trzecią część Hobbita, tam widz idąc na film, wie że jest to tylko i wyłącznie wymysł autora, w tym przypadku wielu błędnie może uznać, że film rzetelnie ukazuje wydarzenia z Pisma Świętego.