Nie jestem godzien i sandałów nosić

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Nie jestem godzien i sandałów nosić

Ewangelia Mateusza 3.11 "Ja was chrzczę wodą, ku upamiętaniu, ale Ten, który po mnie idzie, jest mocniejszy niż ja; jemu nie jestem godzien i sandałów nosić; On was chrzcić będzie Duchem Świętym i ogniem."

W czasach starożytnych powszechne było niewolnictwo. Niewolnicy nosili m.in. sandały swoim panom. Jan Chrzciciel tym samym stwierdza, że nie jest godzien być nawet niewolnikiem Jezusa, wyraża tym samym ogromną pokorę i wielkość naszego Zbawiciela.

Parę słów na temat niewolnictwa.

Niewolnictwo w Starożytnym Izraelu nie jest niewolnictwem jakie znamy chociażby z USA czy w Cesarstwa Rzymskiego. Niewolnik w Izraelu chroniony był prawem i w przypadku jego uszkodzenia, np. wybicia zęba, dostawał wolność. Dodatkowo niewolnicy hebrajscy co 7 lat byli uwalniani a wraz z odejściem dostawali część majątku właściciela. Ogólna zasada była taka, że prawa nadawane przez Boga narodowi wybranemu dotyczyły też niewolników. Ponieważ niewolnictwo kojarzy nam się dzisiaj z bezwzględnością i całkowitą władzą nad drugim człowiek, właściwszym może być w tym przypadku użycie słów: przymusowy pracownik z prawami dającymi mu dużą swobodę.

Niewolnictwo w Biblii wskazywało na rodzaj przymusowej pracy, pozwalało spłacić wszelkie długi, dawało niewolnikom prawa, obiecywało wolność po przepracowaniu danego okresu. Niewolnikiem można było zostać również dobrowolnie, niewolnictwo nie miało związku z kolorem skóry, charakteryzowało się bardzo dużą swobodą i prawami, których brakowało w ludach otaczających Izrael. Niewolnik który został skrzywdzony dostawał wolność nie czekając na ilość przepracowanych lat. Gdyby niewolnictwo było tak złe po co w takim razie zapis, że niewolnik po przepracowaniu obowiązującego okresu, mógł z własnej woli na stałe zrezygnować z wolności na rzecz bycia niewolnikiem.


zdj. https://www.flickr.com/photos/baggis/3553509558