Tłuste potrawy i wino - Izajasza 25.6

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

W Piśmie Świętym znajduje się wiele tekstów, które czytane dosłownie, dadzą nieprawdziwy obraz Boga. W tym artykule zajmiemy się Księga Izajasza, rozdziałem 25, wersetem 6.

Biblia Tysiąclecia. Księga Izajasza 25.6 "I sprawi Pan zastępów na wszystkie narody na tej górze ucztę z rzeczy tłustych, ucztę z wystałego wina, z rzeczy tłustych, szpik w sobie mających, z wina wystałego i czystego."

Biblia Warszawska. Księga Izajasza 25.6 "Pan Zastępów wyprawi wszystkim ludom na tej górze ucztę z tłustych potraw, ucztę z wystałych win, z tłustych potraw ze szpikiem, ze starych dobrze wystałych win."

Biblia Warszawsko-Praska. Księga Izajasza 25.6 "Na Górze tej przygotuje Pan dla wszystkich ludów ucztę z mięs tłustych i dobrego wina, z mięsa najlepszego, z wina najczystszego."

Biblia Gdańska. Księga Izajasza 25.6 "I sprawi Pan zastępów na wszystkie narody na tej górze ucztę z rzeczy tłustych, ucztę z wystałego wina, z rzeczy tłustych, szpik w sobie mających, z wina wystałego i czystego."

Omawiany tekst nie jest zachętą ani usprawiedliwieniem jedzenia tłustych potraw oraz opijania się winem. Poniżej kilka wersetów zawierających ostrzeżenia:

Przypowieści Salomona 23.19-21 " Słuchaj, synu mój, i bądź mądry! Skieruj swoje serce na prostą drogę! Nie bywaj wśród upijających się winem lub obżerających się mięsem, gdyż pijak i żarłok ubożeją, a ospali chodzą w łachmanach."

Przypowieści Salomona 23.30-35 "Ci, którzy do późna przesiadują przy winie, którzy chodzą kosztować winnej mieszaniny. Nie patrz na wino, jak się czerwieni, jak się skrzy w pucharze i lekko spływa do gardła. Bo w końcu ukąsi jak wąż, wypuści jad jak żmija. Twoje oczy oglądać będą dziwne rzeczy, a twoje serce mówić będzie opaczne słowa, i wyda ci się, że śpisz na pełnym morzu i że jesteś jak śpiący przy sterze okrętu. Bili mnie, a wcale nie bolało, tłukli mnie, a nic nie czułem. Jak tylko wytrzeźwieję, znów do niego wrócę."

Księga Izajasza 5.22 " Biada tym, którzy są bohaterami w piciu wina i mocarzami w mieszaniu mocnego napoju"

List Pawła do Efezjan 5.18 "I nie upijajcie się winem, które powoduje rozwiązłość, ale bądźcie pełni Ducha"

Ewangelia Łukasza 21.34 "Baczcie na siebie, aby serca wasze nie były ociężałe wskutek obżarstwa i opilstwa oraz troski o byt i aby ów dzień was nie zaskoczył"

Czytając pieśń chwały w Księdze Izajasza 25.6 widzimy ucztę Pana Boga. Potrawy oraz napoje na stole, przygotowane zostały przez samego Boga, możemy więc się spodziewać, że będą zdecydowanie lepsze od tego co może przyrządzić człowiek. Jednak gdy czytamy dalej, widzimy że na stole znajdują się tłuste potrawy oraz wino przed którym Pismo Święte wiele razy ostrzega. Czy oby na pewno Bóg w ten sposób nakryłby stół dla gości ? Przeczytaj dalsze wersety tego rozdziału, a zobaczysz że następuje tam zniszczenie śmierci i otarcie łez. Czy potrawa z mięsa może być zrobiona bez zabijania zwierzęcia ? Dla Boga to możliwe, tylko po co zjadać tłuste mięso, skoro można jeść lepsze potrawy. Po co upijać się winem, skoro można pić inne napoje, przygotowane przez samego Boga ?

 

W jakim celu w opisie użyto wyrazów; "tłuste mięso" i "wystałe wino" ?

Pieśń chwały ubrana jest w słowa "typowo ludzkie", skierowana jest do wszystkich. W czasach kiedy była pisana, wino oraz tłuste potrawy uznawane były za jedne z najlepszych dań, dla Izraelitów to była bardzo dobra potrawa. Rozsądnym więc było użycie wyrazów, które wskazywały na ówczesne przysmaki.

W Piśmie Świętym znajdziemy podobne teksty, które również pisane są  na tak zwanym "poziomie odbiorcy".  Dla kogo z nas cudowne jest kilkugodzinne śpiewanie i wychwalanie Pana ? Czy potrafiłbyś tak robić codziennie przez miliony lat, ciągle mając z tego radość i nigdy się nie znudzić ? Czy śpiewanie pieśni dla Boga jest tym co lubisz robić najbardziej ?

Czy osoba która nie wierzy wystarczająco mocno w Boga lub jest niewierząca zachęci się opisem nieba, w którym codziennie śpiewa się pieśni dla Pana ? Czy może zgodzisz się, że łatwiej jest dotrzeć do takich ludzi, używając bardziej przyziemnych określeń ?