Psalm 43 - modlitwa o wybawienie

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Psalm 43,  - Prośba o wybawienie od ludzi fałszywych
komentarz, interpretacja

(1) Bądź sędzią moim, Boże, I rozstrzygnij spór mój z narodem bezbożnym! Wybaw mnie od ludzi fałszywych i niegodziwych!

Psalmista otoczony jest ludźmi fałszywymi i niegodziwymi, prosi Boga o pomoc.

(2) Ponieważ ty jesteś Bogiem moim, ostoją moją, Dlaczego mnie odrzuciłeś? Dlaczego mam chodzić smutny, Gdy nieprzyjaciel mnie dręczy?

Smutne słowa osoby wierzącej i oczekującej bożego wsparcia. Często w życiu mamy chwile gdy uważamy, że Bóg nas opuścił bo nie wysłuchuje naszych modlitw. Czy tak też jest w tym przypadku? Tak, świadczą o tym słowa "dlaczego mnie odrzuciłeś". Autor nie może pogodzić się z myślą, że źli ludzie uprzykrzają mu życie a Bóg jego zdaniem nie reaguje. Jest to jedna z głównych przyczyn dla których ludzie przestają wierzyć w Stwórcę. Werset ten wydaje się wskazywać na to, że u psalmisty z powodu ucisku, ubywa nadziei na lepszą przyszłość.

(3) Ześlij światło i prawdę swoją, Niech mnie prowadzą, Niech mnie wprowadzą na górę twą świętą I do przybytków twoich.

Autor prosi więc o światło, by Bóg poprowadził go przez te ciężkie w życiu chwile. Widzimy, że pomimo depresji nie zaparł się Pana, pragnie z Nim przebywać. Człowiek otoczony złymi ludźmi a nienawidzący zła chciałby od nich odejść ale co ma począć gdy cały kraj jest zepsuty? Najlepszym wyjściem jest odejście z tego świata i obudzenie się w świecie bez grzechu. Pragnie by Bóg zabrał go do siebie.

zdj. https://www.flickr.com/photos/45553853@N04/4790659014/

(4) Wtedy przystąpię do ołtarza Bożego, Do Boga wesela i radości mojej, I będę cię wysławiał na cytrze, Boże, Boże mój...!

Psalmista w Bogu widzi radość i cel życia, w Nim odnajduje szczęście.

(5) Czemu rozpaczasz, duszo moja, I czemu drżysz we mnie? Ufaj Bogu, gdyż jeszcze sławić go będę: On jest zbawieniem moim i Bogiem moim!

Pod koniec psalmu powraca nadzieja. Psalmista stawia pytanie, co jest przyczyną jego udręki? Z odpowiedzi możemy wywnioskować, że powodem depresji była zbyt mała ufność, która została stłamszona przez bezbożny naród.

Gdy dopada nas zmęczenie i oddalamy się od Boga, dobrym sposobem na walkę ze słabością są Psalmy. W wielu z nich przeczytamy jak psalmista upada na duchu, prosi Pana o pomoc i w końcowych wersetach wzmacnia się jego wiara na myśl o tym, że Pan jest jego zbawieniem i że nadejdzie jeszcze taki czas gdy będzie mógł w spokoju wysławiać Stwórcę. Nie rozumiemy zła i przemocy jakie nas otacza, nie rozumiemy dlaczego Bóg nie zawsze pomaga tak jakbyśmy tego chcieli choć chcemy dobrze, nie rozumiemy wielu rzeczy w naszych życiach. W smutniejszych okresach trzymajmy się myśli, nadziei że nadejdzie taki dzień w którym będziemy żyć na odrodzonej ziemi bez grzechu.