Jaki zakazany owoc zjadła Ewa i Adam - jabłko ?

Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Jaki zakazany owoc był w Ogrodzie Eden - jabłko ?

Drzewo poznania dobra i zła rosło w Ogrodzie Edenie, mowa o tym jest w Pierwszej Księdze Mojżeszowej w rozdziałach drugim i trzecim.

"I sprawił Pan Bóg, że wyrosło z ziemi wszelkie drzewo przyjemne do oglądania i dobre do jedzenia oraz drzewo życia w środku ogrodu i drzewo poznania dobra i zła."

"I dał Pan Bóg człowiekowi taki rozkaz: Z każdego drzewa tego ogrodu możesz jeść, ale z drzewa poznania dobra i zła nie wolno ci jeść, bo gdy tylko zjesz z niego, na pewno umrzesz."

"A wąż był chytrzejszy niż wszystkie dzikie zwierzęta, które uczynił Pan Bóg. I rzekł do kobiety: Czy rzeczywiście Bóg powiedział: Nie ze wszystkich drzew ogrodu wolno wam jeść? A kobieta odpowiedziała wężowi: Możemy jeść owoce z drzew ogrodu, tylko o owocu drzewa, które jest w środku ogrodu, rzekł Bóg: Nie wolno wam z niego jeść ani się go dotykać, abyście nie umarli. Na to rzekł wąż do kobiety: Na pewno nie umrzecie, lecz Bóg wie, że gdy tylko zjecie z niego, otworzą się wam oczy i będziecie jak Bóg, znający dobro i zło. A gdy kobieta zobaczyła, że drzewo to ma owoce dobre do jedzenia i że były miłe dla oczu, i godne pożądania dla zdobycia mądrości, zerwała z niego owoc i jadła. Dała też mężowi swemu, który był z nią, i on też jadł. Wtedy otworzyły się oczy im obojgu i poznali, że są nadzy. Spletli więc liście figowe i zrobili sobie przepaski."

Zapytaj przypadkowe osoby o to jaki owoc zerwała Ewa. Średnio połowa z nich powie że było to jabłko, a gdy im powiesz że nie jest to jabłko to część z nich zacznie się nawet wykłócać i twierdzić że w Biblii napisano o jabłku!

Pismo Święte nie wskazuje jaki owoc rósł na drzewie poznania dobra i zła w Ogrodzie Eden więc jakiekolwiek upieranie się że był to owoc taki a nie inny jest bezcelowe.

W pewnym sensie jabłko które stało się symbolem zakazanego owocu powoduje, że ludzie mogą lekceważyć sam fakt przeciwstawienia się Bogu. Stało się ono tak powszechne, że może czasem rodzić pytanie: Jak Bóg mógł ukarać ludzi za zjedzenie zwykłego owocu ? Pytanie to jest jednak błędne, bo to nie Bóg ukarał ludzi ale Adam i Ewa świadomie wybrali drogę poznania dobra i zła. Bóg ostrzegł ich by tego nie czynili. Nie zaufali Stworzycielowi, co potem z pewnością wielokrotnie żałowali.


zdj. www.flickr.com/photos/waitingfortheword/