Behemot - biblijne zwierzę opisane w Biblii

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Biblijny Behemot

Opis Behemota znajdziemy w Księdze Joba rozdziale 40 w którym zamiast słowa Behemot niepotrzebnie użyto hipopotama. Z przedstawionego opisu jednoznacznie wynika, że nie może być mowy o hipopotamie ale o ogromnym stworzeniu które żywiło się roślinnością. Historia ziemi zna tylko jedne stworzenia, które były na tyle ogromne by wzbudzać podziw i jeść rośliny a nie zwierzęta. Czy Biblia w tym przypadku mówi o Diplodoku, Brachiozaurze czy jeszcze innym stworzeniu ?

Księga Joba 40.15-24 "Oto hipopotam [Behemot], którego stworzyłem jak i ciebie, żywi się trawą jak wół. Lecz patrz, jaka siła w jego biodrach i jaka moc w mięśniach jego cielska! Swój ogon wypręża jak cedr, ścięgna ud jego są mocno splecione, Jego kości niby rury miedziane,jego członki jak drągi żelazne. Jest on przedniejszym z dzieł Bożych; jego Stwórca zaopatrzył go w miecz. Góry, gdzie igrają wszystkie dzikie zwierzęta, dostarczają mu paszy. Wyleguje się pod krzewami lotosu, w ukryciu trzciny i bagna. Krzewy lotosu osłaniają go cieniem, otaczają go wierzby nad potokiem. Oto, gdy rzeka wzbiera, nie płoszy się; jest spokojny, choćby Jordan wpadł do jego paszczy. Czy można go wyciągnąć hakami albo przekłuć kołkiem jego nozdrza?"

W przeciwieństwie do Lewiatana (Lewiatan - biblijny potwór morski), Behemot nie jest przedstawiony jako nieustraszony król zwierząt, ale jako zwierzę silne, roślinożerne a zarazem ogromne. Wypiszmy więc jakie cechy posiadana biblijny Behemot:

  • żywi się roślinnością
  • bardzo silny
  • ma dużą masę ciała
  • ogromny ogon
  • mocne nogi
  • potężnie zbudowany
  • posiadał system obronny (być może ogon służył do obrony)
  • wyleguje się na bagnach
  • występuje przy rzekach, zbiornikach wodnych
  • jest tak duży że nie da się go wyciągnąć hakami i przekłuć nozdrzy

Spośród obecnie znanym nam żyjących zwierząt, żadne z nich nie przypomina biblijnego Behemota. Archeologia daje nam jednak dowody na to, że istniały zwierzęta która odpowiadały temu opisowi a są nimi np. DiplodokBrachiozaur. Nie możemy być jednak pewni na 100% czy Biblia opisuje akurat te zwierzęta, czy może przedstawia pojedynczego osobnika lub grupę zwierząt choć z dużą dozą prawdopodobieństwa możemy uznać, że Behemot przedstawia wspomnianą grupę dinozaurów. Dla wielu osób problemem będzie uwierzenie w to, że ludzie mogli żyć razem z dinozaurami. Jest to jednak temat rzeka i nie sposób przedstawić ją w jednym artykule. Całkiem ładnie wyjaśnił to Kent Hovind w jednym z wykładów zatytułowanych "Dinozaury i Biblia".

 

 

Kent Hovind w filmie-wykładzie "Dinozaury i Biblia: dr Kent Hovind" od 1:08:00 przedstawia wersję kreacjonistyczną Behemota i Lewiata.

 

 

Alfred Palla w filmie-wykładzie "Dr Alfred Palla - Behemot i Lewiatan z Księgi Hioba (Zakazana Archeologia)" przedstawia Behemota i Lewiatana.

 

dinozaury-Brachiozaur
zdj. https://pixabay.com/en/dinosaur-gad-mammal-dino-extinct-958011/