Rafał Kosowski - Dzień, w którym upadł Kanaan

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Przedstawię dzisiaj trzytomową epicką sagę, którą czytałem a bardzo mi się spodobała. Na wstępie zaznaczam, że nie znam autora oraz nie mam żadnych powiązań z wydawnictwem, po prostu uważam, że warto dzielić się ciekawymi książkami.

Trylogia "Dzień, w którym upadł Kanaan" składa się z III tomów: "Perła", "Qedesha" oraz "Wybrana". Akcja rozpoczyna się nim Izraelici weszli do ziemi obiecanej. Są to książki przygodowe z wymyśloną fabułą, ale wzorujące się na Biblii. Wydarzenie przedstawione w trylogii mogły mieć miejsce, choć są to tylko domysły, tak jakbyśmy opisywali szczegółowe wydarzenia z życia Jozuego nie znając ich, jednak trzymając się tego co podaje Pismo Święte.

Perła - znajdziemy tutaj głównie opis opis kultury panującej na terenach Kanaanu, autor nie boi się opisywać krwawego składania ofiar w tym z dzieci, demonów panujących nad ludźmi, magów korzystających z sił ciemności, czy interwencji sił niebiańskich w walce ze złem. Na tle tego wszystkiego śledzimy losy królowej Aberes, której życie zaczyna coraz bardziej się komplikować. Śledzimy również los czarnego charakteru Hetammu, który jest doskonałym wojownikiem. Najciekawszy był dla mnie opis walki w której brała udział najlepsza armia Kanaanu z doborową armią Egiptu. O Izraelu mamy znikome wzmianki, głównie o tym że tułają się bez celu po pustyni.

Qedesha - Aberes uciekła przed mężem i trafiła do Jerycha, zmieniając jednocześnie imię. Widzimy straszne zepsucie jakie panuje w mieście oraz jak negatywnie wpłynęło ono na główną bohaterkę, która mimo ciężaru jaki ją otaczał do końca nie upadła, ciągle trzymając w sercu nadzieję na lepszą przyszłość, gardząc jednocześnie tym co robi. Jest tu więcej akcji niż w części pierwszej, pokazane jest zdobycie Jerycha, to jak czuli się mieszkańcy gdy przez kilka kolejnych dni obserwowali zza murów pochód ze Świętą Arką. Na koniec stopniowo akcja przenosi się do obozu narodu wybranego. I tu kolejny raz najbardziej w pamięci utkwił mi opis w którym zobaczymy jak przebiegło starcie z tajną armią Kanaanu.

Wybrana - Aberes trafia do obozu Izraelitów. Kim jest Aberes w Piśmie Świętym nie zdradzę, ale osoby które czytały Księgi Mojżeszowe bez problemu powinny ją zidentyfikować. W tej części akcja dzieje się głównie w obozie izraelskim, dzięki czemu możemy lepiej poznać jakie panowały wtedy obyczaje. Aberes ma problemy ze zrozumieniem dlaczego Bóg kazał zniszczyć całe miasto, wraz z kobietami i dziećmi. W książce znajdziemy sensowne i dobre wytłumaczenie.  Pokazany jest również atak na Ai, powody przegranej, chytry plan Gibeonu w celu zawarcia rozejmu. Nie jest inaczej również w tej części, najmocniejszym rozdziałem by ten, w którym przenosimy się do czasów końca, gdy demony wraz z upadłymi ludźmi, ustawiają się w szyku bojowym by zaatakować Nowe Święte Miasto Jeruzalem a przemawia do nich Lucyfer, którego występ przerwany zostaje przez Stwórcę.

Link do wydawnictwa