Czy Bóg może stworzyć kamień którego nie będzie mógł podnieść ?

Co jakiś czas ktoś zadaje podobne tego typu pytanie i cieszy się tym, że dzięki temu wskazał na to, że Bóg nie jest wszechmocny no bo jeśli stworzy kamień którego nie podniesie, tym samym stanie się Bogiem który czegoś nie będzie umiał uczynić. Pytanie to jest bardzo płytkie i wskazuje na to, że osoba ta mało wie o naszym Stworzycielu. Równie dobrze można by było tej osobie zadać pytanie: "Dlaczego jesteś głupi ?". Pytanie to jest jednocześnie stwierdzeniem i nie ma z niego wyjścia.

Oczekując odpowiedzi czy Bóg może stworzyć taki kamień, kierujemy się tym co znamy i tym jakbyśmy my mieli rozwiązać ten problem. Umysł ludzki jest ograniczony, nie mamy nawet pojęcia ile w rzeczywistości jest wymiarów. Obecnie znamy wysokość, szerokość i głębokość oraz coraz bardziej popularne staje się oficjalne uznanie czwartego wymiaru czyli czas. Ostatnimi snuje się domysły o tzw. teorii strun zgodnie w którą poruszamy się w 10 wymiarach, w M-teorii zaś w 11. Póki co są to tylko teorie a nie dowody. Bóg zna wszystkie wymiary, nie ograniczają Go nasze prawa fizyki. Wszechpotężny Pan jest w stanie przenieść górę lub całą Ziemię pozostawiając górę w tym samym miejscu. Jeśli więc Ziemia zostałaby przemieszczona o milion kilometrów (nie wliczając w to ruch Ziemi wokół Słońca) to czy tym samym góra/kamień zostałaby przesunięte ? Tak i nie. Jeśli spojrzymy na to, że lokalizację góry/kamienia ustalamy na podstawie długości i szerokości geograficznej Ziemi to uznamy, że zmieniły miejsce położenia a tym samym zostały przesunięte, w rzeczywistości jednak pozostały na tym samym miejscu ale poza skalą szerokości i długości ziemskiej. Tak samo nie da się wymagać, by Bóg stworzył kamień którego nie podniesie, ponieważ jest to sprzeczność sama w sobie.

Czyżby ?

Jeśli jednak w miejsce kamienia wstawimy upadłe anioły (demony) i niezbawionych ludzi zobaczymy, że miłujący Bóg stworzył miliardy kamieni których nie jest w stanie podnieść. Powodem niemocy bożej, jest wolność jaką nam dał, czyli nasza wolna wola, na którą Bóg nie chce mieć wpływu choć ma moc by ją nam zabrać. Dlaczego więc tego nie robi ? Bo chce naszej prawdziwej i szczerej miłości. Kto z nas chciałby mieć żonę, męża i dzieci które by nas bardzo mocno miłowały, ze wszystkim się zgadzały i były zgodne z naszymi myślami ? Chciałby tak każdy zdrowo myślący człowiek. Bóg pragnie byśmy tacy właśnie byli, w imię miłości do nas posłał do nas swojego Syna i cierpiał razem z nim za nasze grzechy abyśmy w przyszłości mogli stworzyć jedną wielką szczęśliwą rodzinę.

Warunkiem takiej szczerej oddanej miłości do Boga jest jednak nasza wola. To my z pełną świadomością mamy dokonać wyboru by pójść za Zbawicielem, jest to jedyny warunek jaki musimy spełnić by dostąpić życia wiecznego. Bóg mógłby sprawić by nagle wszyscy ludzie na ziemi stali się grzeczni, porzucili zło, miłowali Go całym sercem ale musiałby wtedy zabrać nam wolność wyboru a tym samym sprawić, że stalibyśmy się miłymi i dobrymi robotami. Czy ty jako człowiek chciałbyś zostać pozbawiony wolności wyboru ? Czy miłość takiego robota byłaby szczera i prawdziwa ? Z całą pewnością nie. Są na świecie jednak ludzie, którzy kupują sobie sztuczne lalki i o zgrozo wiodą z nimi życie. Ostatnio świat obiegła wiadomość, że Japończyk Akihiko Kondo poślubił virtualną piosenkarkę Hatsune Miku. Jak patrzymy na takich ludzi ? Czy uznajemy, że są oni normalni ? To są tylko imitacje człowieka, lalka nigdy nie będzie taka jak człowiek. Bóg ma możliwość posiadania najwspanialszych i najpiękniejszych ludzi robotów, ale w imię prawdziwej miłości nie korzysta ze swojej mocy, ponieważ pragnie byśmy to my Go pokochali a nie On nas do tego zmusił.

Pan wielokrotnie przegrał bitwy o dusze ludzi którzy zmarli wybierając zło a nie Jego miłość, ale pomimo wielu przegranych bitew możemy być pewni, że Bóg wygra wojnę jaka się toczy pomiędzy dobrem i złem, celem tej wojny jest zaś to co najcenniejsze czyli prawdziwa miłość. Możemy więc śmiało powiedzieć, że kamieniem który Bóg stworzył i nie może podnieść są demony oraz niezbawieni ludzie. Widzimy więc, że Pan choć jest wszechmocny, nie może sprawić byśmy wszyscy szczerze Go pokochali kierując się przy tym naszą wolną wolną. Z drugiej strony, Pan może sprawić by wszyscy luzie Go kochali jeśli zabierze nam wolną wolę. Niestety ale ceną prawdziwej miłości jest ogromne cierpienie jakie obecnie panuje, ale cena jaką obecnie ponosimy jest warta tego co spotka zbawionych po śmierci: życie wieczne w szczęściu i miłości bożej.

księżyc, skała
zdj. https://pixabay.com/pl/mistyczne-tajemniczy-sekret-1412287/