Jak to możliwe że Bóg widzi jednocześnie każdego człowieka

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

W jaki sposób Bóg wie o wszystkim i zna każdego z nas

W Biblii znajdziemy mnóstwo teksów mówiących o tym, że Bóg zna serce każdego człowieka i wie o nas wszystko. Wiedza ta nie ogranicza się tylko do ludzi, ponieważ Pan ma wgląd również na zwierzęta i przyrodę.  Ale to nie wszystko, ponieważ poza ziemią i ludźmi są jeszcze dusze ludzi którzy zmarli, aniołowie, demony a patrząc na to jak ogromny jest wszechświat można uznać, że Pan ma również kontrolę nad innymi mieszkańcami kosmosu.

W 2015 roku na ziemi żyło około 7.256.000.000 ludzi, jeśli doliczmy wszystkich tych którzy zmarli oraz zwierzęta wyjdą nam potężne liczby. Samych aniołów jest niezliczona liczna, w Piśmie Świętym jest kilka tekstów o tym mówiących, jednym z nich jest Apokalipsa Jana 5.11 "A gdy spojrzałem, usłyszałem głos wielu aniołów wokoło tronu i postaci, i starców, a liczba ich wynosiła krocie tysięcy i tysiące tysięcy". Widzimy więc, że nie jesteśmy w stanie podać nawet przybliżonej liczby istnień którymi Pan się opiekuje.

Jak więc jest możliwe by Bóg był w tylu miejscach jednocześnie ?

Na pierwszej stronie Pisma Świętego napisane jest, że Pan stworzył ziemię pierwszego dnia (mowa jest o jednym dniu a nie milionach lat) a słońce, księżyc i gwiazdy dnia czwartego. Pierwsza Księga Mojżeszowa 1.16 " I uczynił Bóg dwa wielkie światła: większe światło, aby rządziło dniem, i mniejsze światło, aby rządziło nocą, oraz gwiazdy". Nie było więc problemem stworzenie ogromnego słońca, księżyca i gwiazd w tak krótkim czasie. Przy okazji wspomnę, że niektóre wyznania interpretują, że gwiazdozbiory które widzimy są  niezamieszkałe bo Bóg stworzył je w jeden dzień i są jakby dodatkiem dla ziemi. Nie jest to dla nas w tym momencie istotne, ważne jest to, że Pan mógł zbudować tak ogromne obiekty. Widzimy więc, że moc jaką posiada jest nieograniczona.

Dla ryb w akwarium całym światem jest to co ich otacza, urodzone w niewoli nie mają pojęcia jak ogromna jest ziemia.To samo można powiedzieć o psach, choć te poznają większą część świata to i tak nie wiedzą jakich jest rozmiarów. Człowiek nad nimi góruje, ma o wiele większą wiedzę niż one. Tak samo Bóg który nas stworzył góruje nad nami, nie możemy się z nim równać i myśleć typowo po ludzku, że skoro my czegoś nie potrafimy lub nie wiemy to Stworzyciel też nie może.

Wiemy więc, że to co nas otacza zostało stworzone przez Boga i skoro w jeden dzień sprawił że powstały gwiazdy to jego moc jest niewyobrażalna. Postawmy się teraz w roli boga w stosunku do przedmiotu który stworzymy.

Człowiek potrafi budować przeróżne rzeczy a jednym z nich procesor z ogromną mocą obliczeniową. Przykładowo procesor Intel Polaris potrafi w ciągu jednej sekundy wykonać ponad 1.010.000.000.000 (1,01 biolna) operacji a mimo to nie może się nawet równać z Superkomputerem Sunway TaihuLight który bije go na głowę. Człowiek w porównaniu z Bogiem jest jak mrówka ze słoniem. Jeśli więc ludzie mogą zbudować coś takiego a Pan jest od nas potężniejszy to mówiąc po ludzku, ile operacji w przeciągu sekundy może wykonać Stworzyciel ? Bóg oczywiście nie jest maszyną i nie korzysta z mocy obliczeniowej ale pokazuje to, że skoro miał moc stworzenia ziemi i kosmosu to dla Niego nie jest niczym nadzwyczajnym mieć wiedzę o wszystkim co dzieje się we wszechświecie.

Bóg który jest stworzycielem wszechświata jest ponad nim, nie ogranicza go materia i czas, dzięki temu ma pełną kontrolę nad wszystkim co nas otacza.

Dla osób których ta argumentacja nie przekonuje, można dać inną.

W Biblii znajdziemy teksty, które interpretowane są w ten sposób, że aniołowie zanoszą nasze modlitwy przed tron boży. Apokalipsa Jana 8.3 "I przyszedł inny anioł, i stanął przy ołtarzu, mając złotą kadzielnicę; i dano mu wiele kadzidła, aby je ofiarował wraz z modlitwami wszystkich świętych na złotym ołtarzu przed tronem." oraz Apokalipsa Jana 5.7-8 "I przystąpił, i wziął księgę z prawej ręki tego, który siedział na tronie, a gdy ją wziął, upadły przed Barankiem cztery postacie i dwudziestu czterech starców, a każdy z nich miał harfę i złotą czaszę pełną wonności; są to modlitwy świętych."

Nie wiemy jak funkcjonują boży mieszkańcy, Biblia mówi jednak o archaniołach, serafinach, cherubinach i aniołach, możemy więc się domyślać że istnieje pewna struktura. Przyjmując więc powyższy tekst, że aniołowie zanoszą nasze modlitwy i są jednocześnie w pewnym stopniu reprezentantem bożej chwały, można uznać że również dzięki aniołom Bóg wie co się u nas dzieje. Gdy Izraelici uciekli z Egiptu i z wszelkimi sporami przychodzili do Mojżesza, zostali podzieleni na grupy. Wybrani zostali ludzie sprawiedliwi aby mniej ważne sprawy rozsądzali sami a ważniejsze przedstawiali Mojżeszowi. Zakładając więc, że aniołowie tworzą pewną hierarchię uznać by uznać, że w pomniejszych sprawach interweniują od razu a trudniejsze przekładają tym którzy zostali wydzieleni do tych zadać, a gdy ci uznają, że dany problem jest zbyt poważny przekazują go dalej aż dojdzie do Pana. Pan bez względu na obieg informacji i tak w każdej chwili może sprawdzić co u kogo się dzieje. Są to jednak tylko teorie i niekoniecznie związane z prawdą, drugą interpretację podałem tylko po to, by ci co nie zgadzają się z pierwszą mogli mieć alternatywne rozwiązanie.

Dopisane w 2020r: wykład, w którym w ciekawy sposób rozwiązano ten problem:

kosmos
zdj. https://pixabay.com/pl/droga-mleczna-gwiaździsta-nieba-2695569/